NDERIMET E FUNDIT KUSHTUAR
KRYETARIT TË SHOQATËS SË PARË TË EGJIPTIANËVE TË KOSOVËS
TË NDJERIT
- VESEL KODROLLIT
   

Të Dielen, me datën 07.10.2012 duke filluar prej ores 12,
Shoqata e Egjiptianeve Kosovarë „KLEOPATRA“ me seli në Konstanz-Gjermani,
organizoi TUBIM KOMEMORATIV kushtuar
Kryetarit të Shoqatës së parë të Egjiptianëve të Kosovës, të ndjerit VESEL KODROLLIT.

Ky tubim u mbajtë në Allensbach-Kaltbrun afër qytetit Konstanz-Gjermani,
ku u vlersua lartë kontributi i të ndjerit dhënë cështjes sonë kombëtare egjiptiane në Kosovë.

Pjesmarrës në këtë tubim ishin aktivistët e disa shoqatave të Egjiptianëve Kosovarë në diasporë,
në mesin e të cilëve ishin edhe bashkpuntorët e të ndjerit:
Qerim Abazi, Elez Krasniqi, Sadri Alaj dhe Isamil Krasniqi-Mala.
 
 

Tubimin e hapi Skender Imeri, antarë i Kryesisë së shoqatës Egjiptiane „KLEOPATRA“,
i cili përshendeti të pranishmit dhe i ftoi që me një minut heshtje ti japim nderimet e fundit të ndjerit VESEL KODROLLIT,Pastaj ja dha fjalën Kryetarit të Shoqatës Milazim Alijaj, i cili tha :

Vllezer te nderuar me lejoni qe se parit te ju pershendes dhe te ju uroi mireseardhje ne kete tubim komemeorativ kushtuar legjendarit te kombit tone te ndjerit Vesel Kadrollit.
Vellezer te nderuar me lejoni qe ne emrin tim personal ne emrin e kryesis dhe te te gjithe anetarve te shoqates tone ti shprehim ngushellimet tona ma te sinqerta
familjes se te ndjerit Vesel Kadrollit qe gjinden ne Serbi, Kosove dhe Diaspor a veqenarisht bashkepunetorve ,
veprimtarve dhe kolegve te tije qe gjinden sot ketu ne mesin tone.

 


VESEL (Sahit) KODROLLI lindi me 15.11. 1953 ne fshatin Gjurkovc - Komuna e Shtimes.
Rrjedh prej nje familje te ndershme fshatare, ku babin e kishte bujk e te emen shtepiake.
U rrite dhe jetoi ne fshatin Gjurkovce ku banojne egjiptianet dhe shqiptaret bashke.

Shkollen fillore e kreu ne fshatinMuzeqine (3 km larg vendlindjes), Gjimnazin ne Lipjan,
ndersa diplomoi ne Fakultetin Filozofik ne Prishtine prane Katedres se Pedagogjise ne vitin 1981 .

Ne Dhjetor te vitit 1981 u punesua ne Shtepine Ndeshkuese - Korektuese ne Smrekovnice -
te Vushtrria ne punet dhe detyrat e Edukatorit.
Gjate studimeve ishte large shtepise dhe per shkak te mosmundesise se udhetimit,
ishte i detyruar te banon te motra e tij ne Prishtine.

Nga familja e tij e ngushte Ai la bashkeshorten SANIJE me djemte MENESI (18 vjecar)
e ALLAUDINI (14 vjecar), dhe vajzat: FILLORETA, MIMOZA, MERSIMA dhe ESMA (te gjitha te martuara).
Ndersa nga familja e gjere ka lane tre vellezer: Hyzerin, Imerin dhe Zenelin.


  Bashkekombas te nderuar ndarja fizike e Vesel Kadrollit eshte nje dhimbje dhe humbje shume e madhe dhe e pa zevendsushme per tere komuniteti tone qe sot jetojn
dhe veprojn ne mbare boten a posaqerishte nje humje e madhe per tere Ballkanin dhe Kosoven ku gjindet popullata e jone dhe ku i ndjeri Vesel Kadrolli me shoket e tije
arriti qe per her te pare ti realizoj endrrat e stergjysherve dhe baballarve tane dhe ne menyre te organizuar formoj shoqaten e pare Egjypatase
me 20.01.1990 ne Fushe Kosov ku edhe u zgjodhe edhe kryetari i pare i kesaj shoqate qe ishte gjegjsishte kryetari
i pare i levizjes tone Kombtare.

I ndjeri Vesel Kadrolli ishte nje strateg ishte nje guximtar dhe nje patriot shume i madhe i kombit tone ku gjitheher edhe ne koherat ma te veshtira te viteve te 90 gjitheher
e kishte ne mendje popullin e vete dhe qendroi prane popullit te vete ne ditet ma te veshtira duke e mbrojtur ne qdo aspekt si politik ashtu edhe ne ate social.
Entuziasmin e vet Intelektual dhe Kombtar githeher e kishte shfrytezuar dhe munduar ne te miren e popullit te vete ku thoshte: nder te tjera Zitat:

Qe edhe popullata e jone duhet ti gezoj te gjitha te drejtat kombtare si popujt e tjer ne kuptimin Kombtar Nacional e mos te jemi te perpuzur te qeshur dhe te nenqmuar
nga askushe si deri me tani pore pore duhet ne dhe gjeneratat e ardhshme te jemi krenar dhe te mburremi per prejardhjen dhe origjinen tone:

Per jeten dhe vepren e te ndjerit kane folur ne vitet e 90, po flitet sot ,do te flitet ne te ardhmen pore historia kombtare do te flase ma se miri qe emri dhe
vepra e Veselit kurre nuk do te vdesin dhe do te shkruhen me shkronja te arta dhe gjenarata tona do ta dine se kushe ishte kryetari i yne dhe patrioti i jone kombtar.
Pra trupi do te vdese pore vepra e te ndjerit kurre.

Prandaj e lusim Allahun e madherishem qe ta shperblej me Xhehnet , AMIN. 
Në vazhdim morri fjalën Nënkryetari i Shoqatës Ekrem Abazi,

ku prezentoi dhe komentoi disa fotografi mbi aktivitetin e të ndjerit dhe bashkpuntorëve të tij,
njoftoi të pranishmit në lidhje me ndimën e dërguar familjes së të ndjerit
në shumë prej 1.264 € (kliko këtu dhe lexo), të grumbulluar nga aktivistët egjiptianë në diasporë dhe
lexoi falenderimin e Menesit-djalit të të ndjerit.

Pataj të pranishmit u njoftuan mbi disa telegrame ngushlluese të dërguara përmes postes elektronike,
nga Dr. Rubin Zemon, Kryetari i IRDK-së Xhevdet Neziraj, Kryetari i LEK-ut Bislim Hoti
dhe Kryetari i BN „ Piramida“ në Austri Sadedin Delija.

Gjitashtu u bë prezentimi i video materialit, ku gjatë muajit Maj të viti 2002 antarët e Kryesisë,
Ekrem Abazi dhe Jahir Zymberaj bën intervistë me të ndjerin Vesel Kodrollin.
 
kliko në foto dhe shiqo prezentimin dhe komentimin
e disa fotografive mbi aktivitetin e Vesel Kodrollitkliko në foto dhe shiqo video materialin në Youtube,
Intervistën
me Vesel Kodrollin

------------
Pjesa 1 -----------------------------Pjesa 2 Axha Malë - Isamil Krasniqi - partiot dhe veteran i hershëm egjiptianë në Shoqatën e Egjiptianëve Kosovarë - Albstadt Ebingen, shumë i emocionuar tha :
Vllezer, shokë e dashamir egjiptianë,
Veselin e njohim të gjithë e kurr nuk duhet harruar punen e tij për popullin egjiptianë.
Jam i plakur e i smurë e spo mundem me fol.
Detyra jonë ka qenë me u permend emri egjiptianë, e këtë e arritëm por nuk jam i knaqur sepse jemi larg e nuk jem kah punojm sa duhet.
Kemi shokë që u larguan nga jeta si Rrahmani, Muja etj, me ta cilët punuam shumë e kohëve të fundit jemi largu nga puna.

Kam shumë për të folur, por jam shumë i emocionum e nuk po mundem
.
Sami Radi, zëdhënës i LEK-ut, Zvicër tha:
Falemnderit për fjalën e dhanur, edhe pse është duke na përfaqsu Sadri Alaj. Ne e kemi pa të arsyeshme të jemi prezentë dhe jemi të nderuar për ftesën që na keni bërë.
Falenderoj posaqërisht Milazim Aliaj, Skenderin, Ekremin, Jahirin që u angazhuan për mbajtjen e këtij tubimi komemorativ. Siq e thash edhe para tubit oficiel,
është munges e madhe që ne në Zvicër për Veselin kemi ndëgju nga Bajram Imeraj, Tafil Rexhepi, e nga bashkpuntorët e tij Ibish Bajrami, Elezi,
qka tregon për një pakujdesi që kemi pasë dhe kemi për këta njerëz. Por edhe ky tubim është shumë i vlefshëm, siq e kam thanë në tubimin kushtuar
të ndjerit Ibish Bajramit se këta njervz e dhanë kontributin e vet, këta njerëz kanë bërë atë që kanë pasur mundësi dhe me siguri se me veprën e tyre
kanë siguru përjetsimin. Pra për këta njerëz është e domosdoshme të shkruhet për veprën e tyre, të thuhen fjalë të mëdha me të cilat shkrime
do të njoftohen gjeneratat e ardhëshme.
Unë në emër të LEK-ut në Zvicër i shpehi ngushllimet bashkpuntorëve të Veselit, përmes këtij tubimi edhe familjes së Veselit dhe në fundë
të them se Veseli la një jetë shumë të pastër dhe shumë të ndershme. Ngushllime

Qelë Neziri , antarë i Kryesisë së LEK-ut, Zvicër
Shprehi ngushllimet e mia familjes se Veselit e gjithashtu bashkpuntorëve te tij.
Për Vesel Kodrollin kam ndëgju më së shumti nga bashkpuntori i tij Tafil Rexhepi, i cili për fatë të keq sot nuk mundi të jetë prezentë.
Një gjë jam shumë i sigurt se në kohën kur Vesel Kodrolli e barti barrën e kryetarit, shumica e njerzëve tanë as që kanë guxu të deklarohen egjiptianë.

Prandaj nëse dikush ka merita të mëdha në këtë popull pa dyshim se është edhe Vesel Kodrolli.
Unë i takoj gjeneratës së pasluftës, por jam shumë i sigurtë se qëllimi i Vesel Kodrollit ashtu si edhe i yni është një - pra deklarimi egjiptianë.
Nga puna e deritanishme shofim se kemi hecur me hapa të vogël, me milimetra por me hapa të sigurtë.
Prandaj duhet të kemi kujdes me figurat tona historike, ashtu siq e mbajtëm tubimin komemorativ kushtuar të ndjerit Ibish Bajramit,
edhe sot në këtë tubim kujtojm sado pak këtë njeri.
Më në fund edhe një herë ngushllimet e mia. 


Në vazhdim fjala ju dha Qerim Abazit,
bashkpuntorit të ngushtë të të ndjerit i cili tha:

Me rastin e ndarjes nga jeta e te ndjerit
VESEL KODROLLIT,
Kryetarit te Shoqates se pare te Egjiptianeve te Kosoves, ne emer tim i shprehi ngushellimet e mia me te sinqerta dhe me te thella familjes Kodrolli, bashkepuntoreve , miqeve dhe kolegeve te tij.

Inshalla All-llahu i madheruar me te ndjerin na perpjek ne xhenet.


 

Veprimtaria e te ndjerit VESEL KODROLLIT eshte e gjere , sepse ai si strateg dhe kolos i ceshtjes sone kombetare Egjiptiane, i perkrahur nga shoket, punoi dhe veproi ne
kohe dhe rrethana te veshtira, dhe barti barren me te larte por me te cmuar - Timonin e Shoqates se pare te Egjiptianeve te Kosoves, qe e udheheqi me guxim dhe menquri
plot nje decenje me radhe.
Prandaj, per ti pershkruar tera veprimtarit e kesaj dekade te te ndjerit VESEL KODROLLIT na duhen kohe te tera, e une per shkak te kohes do te mundohem ti kujtoj
vetem disa nga ato duke filluar qe nga fillimi i organizimit te Levizjes sone Egjiptiane.
Mue me te ndjerin VESELIN na ndajshin disa dhjetra kilometra e nuk njifeshim mes vete, por ceshtja kombetare na njoftoi dhe bashkoi , jo vetem mua me te ndjerin,
por edhe shume aktivista tjere mes njeni tjetrit.
Se pari here me Veselin u njoftova permes shokut, tim te ndjerit HALIT ISAKU, nga Rahoveci, i cili ishte antar i Levizjes sone kombetare Egjiptiane.
Takimin e bame ne darsmen e . . . . .
kliko këtu dhe lexo tekstin e plotë >>  Elez Krasniqi, poashtu bashkpuntorë i të ndjerit,
ndër të tjerat tha:
Para se të flasë dhe të diskutoj më lejoni që familjes së Veselit, bashkpuntorëve të tij dhe gjithë popullit egjiptianë ti shprehi ngushllimet për Kryetarin e parë të
lëvizjes Egjiptiane, i cili jetën më të vlefshme ia kushtoi kësaj lëvizje, e cila ishte lëvizje për herë të parë në historin e këtij populli. Lëvizje e aktivizuar nga njerzit të cilët nuk kishin kurfar interesi tjetër përveq identifikimit nacional. I jam shumë mirnjohës atij burri i cili sakrifikoi jetën e vetë, por puna aktiviteti e dëshira e tij nuk shkoi huq.
Më kujtohet kur gjatë një takimi në Pejë në oden e Mujë Qakollit ishim një masë e madhe ku gjatë një diskutimi e i pyetur nga disa te rinjë se qka po punoni ju, qfarë suksese kemi ?


  Veseli pak i nervozuar u përgjegjë: Mos pritni ju që ne si shoqatë të ndërtojm piramida dhe ti themi popullit qe ku janë piramidat e Egjiptianëve e ne jemi Egjiptianë.
E ndjej vehten shumë fajtor dhe përgjegjës për mos përcjelljen a atij burri në kohën e pas luftës. Veseli ishte tolerant, ndëgjues i mirë por kur ishte e nevojshme u
tregonte këmbngulës, e ishte patriot ku këtë e dëshmon vetë fakti se qysh në ato kohra ia dha djalit emrin Menes - emër i njohur në historin e Egjiptit.
Puna dhe aktiviteti i tij me shokë nuk shkoi huq, se kjo po shifet me rezultatet e tanishme ne Kosovë ku kemi Parti politike e udhëheqës Egjiptianë.
Vepra e Veselit nuk harrohet. Lavdi i qoftë

 
Pasë përfundimit të Tubimit Komemorativ, të pranishmit diskutuan dhe i dhanë rëndësi të posaqme edhe temave aktuale:
- caktimi i ditës kombëtare të Egjiptianëve në Kosovë si dhe
- bashkimi kombëtar

Në lidhje me këto tema referoi Sekretari i Shoqatës Jahir Zymberaj,
i cili ishte i njoftuar nga biseda telefonike që kishte pasur me Fazli Stollaj, Kryesues i Këshillit Drejtues të IRDK-së.

Gjithashtu Jahir Zymberaj na njoftoi për rastin e një fëmiu 6 vjeqarë nga Zallqi, Arian Qukaj i cili vuan nga një smundje e rëndë.
Të pranishmit duke pa të arsyeshme nevojën e një ndihme financiare, grumbulluan një shumë simbolike prej 250 euro për t´iu dërguar fëmiut të smur.

  Materialin e punoi admin. Ekrem Abazi